Teams and Results from the Players Cup III Europe Region Qualifier

EventPokémon Players Cup III Europe Region Qualifier
LocationOnline
Date20–27 March 2021
Attendance256 qualified players (224 in attendance)
VideogamePokémon Sword and Pokémon Shield
Season2021 SeasonVGC21 Series 8
FormatDouble elimination with open teamsheets

Teams and Results

#FlagPlayerTeamExp.
QualifiedITAFrancesco P. Pero
(CICCIOTT)
GroudonIncineroarUmbreonRegielekiVenusaurCharizard
QualifiedITALeonardo Bonanomi
(Leo)
GroudonIncineroarUmbreonRegielekiVenusaurCharizard

Team report here!
QualifiedITARoberto Porretti
(Raider)
Zacian-CrownedLandorus-TherianUrshifuDragapultRillaboomCoalossal
 
QualifiedESPRafael Busutil
(PokeRaf)
GroudonUmbreonGrimmsnarlRegielekiVenusaurCharizard
5IRLMattie Morgan
(Mattie)
KyogreIncineroarPorygon2RegielekiFerrothornDragapult
 
5ESPAntonio Sánchez
(Rahxen)
Zacian-CrownedIncineroarUrshifuDragapultRillaboomCoalossal
7FRAHippolyte Bernard
(Redsilver)
PalkiaMoltres-GalarGrimmsnarlRotom-HeatFerrothornMamoswine
7ESPGuillermo Castilla
(KastyTP)
Zacian-CrownedGrimmsnarlGastrodonRotom-HeatRillaboomDragapult
 
9GBRTaran Birdee
(Taran)
Zacian-CrownedTorkoalGothitelleThundurusVenusaurCharizard
 
9ITAGiulio Tarlao
(Giulio)
KyogreIncineroarPorygon2RegielekiFerrothornDragapult
 
9ESPJesús Jiménez
(SusejVGC)
Zacian-CrownedIncineroarLaprasThundurusAmoongussHydreigon
 
9ITAAlex DellaPasqua
(Gilgamesh)
Necrozma-Dusk-ManeVolcaronaTapu-FiniThundurusGrimmsnarlMimikyu
 
13CZEDavid Koutesh
(Hamstermania)
Zacian-CrownedTorkoalGrimmsnarlMoltres-GalarVenusaurCharizard
 
13GBRMatt Maynard
(bwenty)
GroudonIncineroarPorygon2ThundurusAmoongussCharizard
13ITASimone Sanvito
(☆Sanvy)
Zacian-CrownedTorkoalGrimmsnarlLandorus-TherianVenusaurCharizard
 
13GBRDaniel Oztekin
(Oz)
KyogreDittoWhimsicottRegielekiDragoniteCoalossal

Structure

The best 256 European players at the Pokémon Players Cup III Qualifier (a best-of-1 challenge-format tournament held on 15–17 January under Series 7 rules) qualified for this event.

This was a double-elimination best-of-three tournament with open teamsheets, divided in two days of competition. On day 1 (20 March), the 256 qualified players would clash until only 16 players remained, which would then on day 2 (27 March) try to earn the 4 top spots which qualified them for the Pokémon Players Cup III Global Finals.

Region Finals streaming

Some of the top 16 matches, labeled as the Region Finals, were broadcast on 10–11 April.

Take a look below at the following matches!

List of streamed matches (Day 1)
TimeRoundPlayer 1vsPlayer 2
36:16WR6ESP
Guillermo Castilla
vsITA
Francesco P. Pero
zacian-crownedgrimmsnarlgastrodonrotom-heatrillaboomdragapult
groudonincineroarumbreonregielekivenusaurcharizard
1:24:31WR6ESP
Rafael Busutil
vsGBR
Taran Birdee
groudonumbreongrimmsnarlregielekivenusaurcharizard
zacian-crownedtorkoalgothitellethundurusvenusaurcharizard
2:04:19LR9
(T16)
GBR
Matt Maynard
vsITA
Giulio Tarlao
groudonincineroarporygon2thundurusamoongusscharizard
kyogreincineroarporygon2regielekiferrothorndragapult
List of streamed matches (Day 2)
TimeRoundPlayer 1vsPlayer 2
34:18WR7
(win&in)
ESP
Rafael Busutil
vsITA
Leonardo Bonanomi
groudonumbreongrimmsnarlregielekivenusaurcharizard
groudonincineroarumbreonregielekivenusaurcharizard
1:02:18LR11
(T8)
ESP
Guillermo Castilla
vsESP
Antonio Sánchez
zacian-crownedgrimmsnarlgastrodonrotom-heatrillaboomdragapult
zacian-crownedincineroarurshifudragapultrillaboomcoalossal
1:35:26LR12
(win&in)
ESP
Antonio Sánchez
vsESP
Rafael Busutil
zacian-crownedincineroarurshifudragapultrillaboomcoalossal
groudonumbreongrimmsnarlregielekivenusaurcharizard

Leave a Comment

Victory Road