Teams and Results from the Players Cup III Latin America Region Qualifier

EventPokémon Players Cup III Latin America Region Qualifier
LocationOnline
Date20–27 March 2021
Attendance256 qualified players (214 in attendance)
VideogamePokémon Sword and Pokémon Shield
Season2021 SeasonVGC21 Series 8
FormatDouble elimination with open teamsheets

Teams and Results

#FlagPlayerTeamExp.
QualifiedCHLAlejandro Díaz
(Cano)
Calyrex-Shadow-RiderRotom-HeatIndeedee-FemaleThundurusWhimsicottUmbreon
QualifiedMEXAlberto Daza
(Beto D.)
Calyrex-Shadow-RiderUrshifuWeezingThundurusRillaboomRegigigas

Team report here!
QualifiedBRAGabriel Agati
(Gabriel)
Zacian-CrownedSalamenceUrshifuDragapultRillaboomCoalossal
QualifiedPEROrlando Luna
(orlando luna)
GroudonUmbreonGrimmsnarlRegielekiVenusaurCharizard
 
5CHLMartín Muñoz
(Martincho)
YveltalIncineroarUrshifuDragapultAmoongussCoalossal
5MEXChuy Bretón
(Chuybreton∴)
Zacian-CrownedTorkoalUmbreonRotom-WashVenusaurDragapult
 
7BRAHugo Nascimento
(Hugo)
KyogreIncineroarTornadusRegielekiAmoongussKartana
7SLVCarlos Ruano
(CR)
KyogreIncineroarTornadusPorygon2KartanaGarchomp
 
9CHLFelipe Rojas
(Dua Roxas)
Zacian-CrownedCentiskorchLaprasRegielekiUrshifuLandorus-Therian
 
9MEXManuel Castro
(Rena)
YveltalIncineroarMetagrossRegielekiAmoongussLandorus-Therian
 
9ECUHugo Sánchez
(HUGO)
Calyrex-Shadow-RiderLandorus-TherianThundurusRegielekiWhimsicottUrshifu
 
9ARGGuido Micheli
(Illyasviel)
Zacian-CrownedIncineroarLaprasDragapultRillaboomCoalossal
 
13CHLEstephan Valdebenito
(Irina)
KyogreVolcaronaGrimmsnarlZapdosEscavalierKingdra
13COLAndrés Sanabria
(Andrés)
Zacian-CrownedIncineroarLaprasRegielekiAmoongussDragapult
 
13BRAStephen Parry
(Steg)
Zacian-CrownedIncineroarLaprasThundurusAmoongussKingdra
 
13MEXÁngel Marín
(AJ)
KyogreIncineroarTornadusRegielekiKartanaLandorus-Therian
 

Structure

The best 256 Latin American players at the Pokémon Players Cup III Qualifier (a best-of-1 challenge-format tournament held on 15–17 January under Series 7 rules) qualified for this event.

This was a double-elimination best-of-three tournament with open teamsheets, divided in two days of competition. On day 1 (20 March), the 256 qualified players would clash until only 16 players remained, which would then on day 2 (27 March) try to earn the 4 top spots which qualified them for the Pokémon Players Cup III Global Finals.

Region Finals streaming

Some of the top 16 matches, labeled as the Region Finals, were broadcast on 10–11 April.

Take a look below at the following matches!

List of streamed matches (Day 1)
TimeRoundPlayer 1vsPlayer 2
2:52:15WR6BRA
Gabriel Agati
vsARG
Guido Micheli
zacian-crownedsalamenceurshifudragapultrillaboomcoalossal
zacian-crownedincineroarlaprasdragapultrillaboomcoalossal
3:18:59WR6CHL
Alejandro Díaz
vsCHL
Felipe Rojas
calyrex-shadow-riderumbreonindeedee-femalerotom-heatwhimsicottthundurus
zacian-crownedcentiskorchlaprasregielekiurshifulandorus-therian
List of streamed matches (Day 2)
TimeRoundPlayer 1vsPlayer 2
2:21:09WR7
(win&in)
CHL
Alejandro Díaz
vsBRA
Gabriel Agati
calyrex-shadow-riderumbreonindeedee-femalerotom-heatwhimsicottthundurus
zacian-crownedsalamenceurshifudragapultrillaboomcoalossal
2:48:58LR12
(win&in)
BRA
Gabriel Agati
vsMEX
Chuy Bretón
zacian-crownedsalamenceurshifudragapultrillaboomcoalossal
zacian-crownedtorkoalumbreonrotom-washvenusaurdragapult

Leave a Comment

Victory Road