Teams and Results from the Players Cup IV Oceania Region Qualifier

EventPokémon Players Cup IV Oceania Region Qualifier
LocationOnline
Date19 June–3 July 2021
Attendance128 qualified players (106 in attendance)
VideogamePokémon Sword and Pokémon Shield
Season2021 SeasonVGC21 Series 9
Format8 Swiss rounds + Top 16 double elimination with open teamsheets

Teams and Results

#SwissFlagPlayerPrizeTeamExp.
17-1AUSDarcy McCarthy
(frog!)
Qualified
RillaboomKingdraPolitoedRegielekiGothitelleGlastrier
 
26-2AUSAlexander Poole
(Triceratops)
Qualified
VenusaurTorkoalUrshifuTogekissPorygon2Stakataka
 
37-1AUSLuke Iuele
(Luke★)
Qualified
UrshifuIncineroarTapu-FiniRegielekiDusclopsGlastrier
 
46-2AUSBen Madigan
(Maddo)
Qualified
VenusaurTorkoalIndeedee-FemaleHattereneDusclopsStakataka
 
56-2AUSDaniel Quek
(Daniel)
RillaboomIncineroarUrshifuTogekissDragapultCoalossal
 
66-2AUSChristopher Kan
(Albertine)
AmoongussIncineroarRotom-WashRegielekiTogekissLandorus-Therian
 
77-1AUSMitchell Dix
(Kaz)
RillaboomIncineroarGrimmsnarlGoodraComfeyMetagross
 
86-2AUSJames Mainey
(Mufasa)
RillaboomIncineroarUrshifuTogekissDragapultCoalossal
 
97-1AUSPaul Amedee
(Mastodon)
VenusaurTorkoalTapu-KokoRegielekiPorygon2Rhyperior
 
106-2AUSNicholas Bingham
(Ammodee)
VenusaurTorkoalTapu-KokoRegielekiPorygon2Rhyperior
 
116-2AUSYoav Reuven
(Gold)
RillaboomIncineroarUrshifuTogekissDragapultCoalossal
 
125-3AUSChris Giagozoglou
(Chris)
UrshifuIncineroarTapu-FiniRegielekiDusclopsGlastrier
 
136-2AUSJeremy Hollas
(Jeremy)
VenusaurTorkoalIncineroarThundurusPorygon2Glastrier
 
146-2AUSSam Pandelis
(Saya)
VenusaurTorkoalTapu-KokoRegielekiPorygon2Rhyperior
 
156-2AUSBen Voss
(Vosstrot)
TornadusMarowak-AlolaGrimmsnarlRegidragoGarchompCelesteela
165-3AUSBrendan Robeson
(Robeson64)
WhimsicottLycanroc-MiddayTyranitarSpectrierDragapultCobalion
 

Structure

The best 128 Oceanian players at the Pokémon Players Cup IV Qualifier (a best-of-1 challenge-format tournament held on 9–11 April under Series 8 rules) qualified for this event.

Contrary to the previous editions of the Pokémon Players Cup, this featured 8 Swiss best-of-three rounds on day 1 (19 June), where the 128 qualified players would battle; then, the top 16 players would then clash in a double-elimination best-of-three bracket on day 2 (3 July), to try to earn the 4 top spots which qualified them for the Pokémon Players IV Global Finals. This tournament was played with open teamsheets.

Region Finals streaming

Some of the top 16 matches, labeled as the Region Finals, were broadcast on 17–18 July and featured Gabby Snyder and Joe Brown as casters.

Take a look below at the following matches!

List of streamed matches (Day 1)
TimeRoundPlayer 1vsPlayer 2
5:04:47WR1AUS
Brendan Robeson
vsAUS
Darcy McCarthy
WhimsicottLycanroc-MiddayTyranitarSpectrierDragapultCobalion
rillaboomkingdrapolitoedregielekigothitelleglastrier
5:33:35WR1AUS
Mitchell Dix
vsAUS
Chris Giagozoglou
rillaboomincineroargrimmsnarlgoodracomfeymetagross
urshifuincineroartapu-finiregielekidusclopsglastrier
List of streamed matches (Day 2)
TimeRoundPlayer 1vsPlayer 2
4:54:50LR3
(T8)
AUS
Mitchell Dix
vsAUS
Ben Madigan
rillaboomincineroargrimmsnarlgoodracomfeymetagross
venusaurtorkoalindeedee-femalehatterenedusclopsstakataka
5:31:00LR3
(T8)
AUS
James Mainey
vsAUS
Luke Iuele
rillaboomincineroarurshifutogekissdragapultcoalossal
urshifuincineroartapu-finiregielekidusclopsglastrier

You might also like...

Series 10: Farewell, Dynamax!

What can you expect of Series 10? We go back to old times as the Dynamax phenomenon is removed from competitive play.

Victory Road