Teams and Results from the 2022 Milwaukee Regionals

Event2022 Milwaukee Regional Championships
LocationUSA Milwaukee, Wisconsin, USA
Date18–19 June 2022
Attendance180 players (MA)
VideogamePokémon Sword and Pokémon Shield
Season2022 Season – VGC Series 12
Format8 Swiss rounds + Top 8 single elimination
OrganizerTop Cut Events

Teams and Results

#SwissFlagPlayerPrizeTeamExp.
16-2CHNZhang Zhe
(无极汰娜)
200 CP
$2000
YveltalGroudonIncineroarVenusaurBronzongRegieleki
 
27-1USANathaniel Sitler
(Atmosphere)
160 CP
$1000
Calyrex-Shadow-RiderKyogreClefairyWhimsicottCharizardRegieleki
 
37-1FINOliver Eskolin
(Dark Owe)
130 CP
$500
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlThundurus
 
47-1USAJames Evans
(James)
130 CP
$500
Calyrex-Shadow-RiderGroudonIncineroarVenusaurGastrodon-EastThundurus
 
58-0USACalvin Nisson
(Gazoney)
100 CP
$250
LunalaGroudonIncineroarVenusaurGrimmsnarlThundurus
 
67-1USAChris Yingling
(Chris)
100 CP
$250
LunalaGroudonIncineroarVenusaurUrshifuThundurus
 
77-1CHNPeng Chongjun
(Nocturne)
100 CP
$250
Zacian-CrownedGroudonIncineroarGastrodonGrimmsnarlCharizard
 
86-2USAChirayu Gupta
(Whatshamidt)
100 CP
$250
Zacian-CrownedReshiramSableyeVenusaurLandorus-TherianThundurus
 
96-2USAEvan Witz
(Evan)
80 CP
Zacian-CrownedYveltalIncineroarGastrodon-EastLandorus-TherianRegieleki
 
106-2USARaghav Malaviya
(love)
80 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarVenusaurWhimsicottThundurus
 
116-2FRAThomas Gravouille
(Hari)
80 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarKartanaShedinjaThundurus
 
126-2USAPaul Chua
(Paul)
80 CP
Calyrex-Ice-RiderPalkiaIncineroarTapu-FiniAmoongussPorygon2
 
136-2USADylan Salvanera
(Ancile)
80 CP
Zacian-CrownedKyogreKartanaWhimsicottLandorus-TherianIndeedee-Female
 
146-2USAJustin Ramirez
(Lukamir)
80 CP
Zacian-CrownedKyogreKartanaAmoongussLandorus-TherianTornadus
 
156-2CANMatt Tidd
(Tidd)
80 CP
Calyrex-Ice-RiderDialgaIncineroarAmoongussUrshifuThundurus
 
166-2USARob McNeilly
(Deishu)
80 CP
Zacian-CrownedCalyrex-Shadow-RiderTornadusAmoongussLandorus-TherianRegieleki
 
176-2USALuca Paz
(0-x in swiss)
60 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarAmoongussGrimmsnarlThundurus
 
186-2USAGrayson DeWolfe
(Gray)
60 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlLandorus-Therian
 
196-2USAWilliam Marks
(Munkey)
60 CP
Zacian-CrownedYveltalIncineroarRillaboomUrshifuCoalossal
 
206-2USACollin Heier
(BattleRoom)
60 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarVenusaurWhimsicottThundurus
 
216-2GTMJuan M. Santizo
(Juanma)
60 CP
Zacian-CrownedCalyrex-Shadow-RiderIncineroarRillaboomGastrodonThundurus
 
226-2HKGHayden Sheung
(Hayden)
60 CP
LunalaGroudonIncineroarVenusaurCharizardRegieleki
 
236-2CHNLiao Xinyu
(Xinyu)
60 CP
Calyrex-Ice-RiderPalkiaIncineroarAmoongussIndeedee-FemalePorygon2
 
246-2USATayyab Baig
(Tay)
60 CP
Calyrex-Ice-RiderDialgaIncineroarAmoongussDusclopsUrshifu
 
256-2USABrian Jens
(Brian)
60 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlZapdos
 
266-2USAJackson Baldus
(Jackson)
60 CP
Zacian-CrownedKyogreCelesteelaRillaboomTornadusRegieleki
 
275-3USAGary Qian
(Takami Chika)
60 CP
YveltalKyogreExeggutor-AlolaIndeedee-FemaleGrimmsnarlRegieleki
 
285-3AUSHenry Rich
(Hobbit)
60 CP
LunalaGroudonIncineroarVenusaurGrimmsnarlThundurus
 
295-3ECUGalo Orbea
(EcuaDude)
60 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlZapdos
 
305-3USARohun Vangal
(Conics)
60 CP
LunalaGroudonIncineroarVenusaurGrimmsnarlCharizard
 
315-3USAAndrew Ding
(Jadis★)
60 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlLandorus-Therian
 
325-3USAGiovanni Cischke
(GiovanniVGC)
60 CP
YveltalGroudonIncineroarVenusaurSlowbroRegieleki
 

Streaming

Some of the matches were broadcast live, featuring Aaron ZhengRosemary KelleyJoe Brown and Adam Dorricott as casters.

Take a look below at the following matches!

List of streamed matches (Day 1)
RoundPlayer 1vsPlayer 2
R3USA
Andrew Ding
vsAUS
Henry Rich
zacian-crownedkyogreincineroarrillaboomgrimmsnarllandorus-therian
lunalagroudonincineroarvenusaurgrimmsnarlthundurus
R4aUSA
Alex Arand
vsUSA
Mario Serrano
zacian-crownedkyogreamoongussrillaboomgrimmsnarllandorus-therian
zacian-crownedcalyrex-shadow-riderincineroarrillaboomdittothundurus
R4bCHN
Peng Chongjun
vsUSA
Calvin Nisson
zacian-crownedgroudonincineroargastrodongrimmsnarlcharizard
lunalagroudonincineroarvenusaurgrimmsnarlthundurus
R5USA
James Evans
vsFRA
Thomas Gravouille
calyrex-shadow-ridergroudonincineroargastrodon-eastvenusaurthundurus
zacian-crownedkyogreincineroarkartanashedinjathundurus
R6USA
Raghav Malaviya
vsUSA
Kyle Livinghouse
zacian-crownedkyogreincineroarvenusaurwhimsicottthundurus
zacian-crownedkyogrelandorus-theriankartanamimikyutornadus
R7FIN
Oliver Eskolin
vsCHN
Zheng Zhe
zacian-crownedkyogreincineroarrillaboomgrimmsnarlthundurus
yveltalgroudonincineroarvenusaurbronzongregieleki
R8USA
Evan Witz
vsUSA
Chris Yingling
zacian-crownedyveltalincineroargastrodon-eastlandorus-therianregieleki
lunalagroudonincineroarvenusaururshifuthundurus
List of streamed matches (Day 2)
RoundPlayer 1vsPlayer 2
T8aUSA
Calvin Nisson
vsCHN
Zhang Zhe
lunalagroudonincineroarvenusaurgrimmsnarlthundurus
yveltalgroudonincineroarvenusaurbronzongregieleki
T8bFIN
Oliver Eskolin
vsCHN
Peng Chongjun
zacian-crownedkyogreincineroarrillaboomgrimmsnarlthundurus
zacian-crownedgroudonincineroarcharizardgastrodongrimmsnarl
T8cUSA
Chris Yingling
vsUSA
James Evans
lunalagroudonincineroarvenusaururshifuthundurus
calyrex-shadow-ridergroudonincineroarvenusaurgastrodon-eastthundurus
T8dUSA
Chirayu Gupta
vsUSA
Nathaniel Sitler
zacian-crownedreshiramsableyevenusaurlandorus-therianthundurus
calyrex-shadow-riderkyogreclefairywhimsicottcharizardregieleki
T4aCHN
Zhang Zhe
vsFIN
Oliver Eskolin
yveltalgroudonincineroarvenusaurbronzongregieleki
zacian-crownedkyogreincineroarrillaboomgrimmsnarlthundurus
T4bUSA
James Evans
vsUSA
Nathaniel Sitler
calyrex-shadow-ridergroudonincineroargastrodon-eastvenusaurthundurus
calyrex-shadow-riderkyogreclefairywhimsicottcharizardregieleki
FinalsCHN
Zhang Zhe
vsUSA
Nathaniel Sitler
yveltalgroudonincineroarvenusaurbronzongregieleki
calyrex-shadow-riderkyogreclefairywhimsicottcharizardregieleki

You might also like...

Victory Road