Teams and Results from the 2022 North America International Championships

Event2022 North America International Championships
LocationUSA Columbus, Ohio, USA
Date24–26 June 2022
Attendance318 players (MA)
VideogamePokémon Sword and Pokémon Shield
Season2022 Season – VGC Series 12
Format9 Swiss rounds + Top 32 extra 5 Swiss rounds + Top 8 single elimination

Teams and Results

#SwissFlagPlayerPrizeTeamExp.
112-2USAJames Evans
(James)
500 CP
$5000
Calyrex-Shadow-RiderGroudonIncineroarVenusaurGastrodon-EastThundurus
 
211-3BRAGabriel Agati Madeira
(Gabriel)
400 CP
$2500
Zacian-CrownedKyogreIncineroarKartanaLandorus-TherianTornadus
 
312-2USAJustin Burns
(Justin)
320 CP
$1500
Calyrex-Ice-RiderPalkiaIncineroarAmoongussPorygon2Tapu-Fini
 
411-3USAJoseph Ugarte
(JoeUX9)
320 CP
$1500
LunalaGroudonIncineroarVenusaurGrimmsnarlCharizard
 
511-3CHNPeng Chongjun
(Nocturne)
250 CP
$1000
Zacian-CrownedGroudonIncineroarGastrodonGrimmsnarlCharizard
 
611-3CHNZhang Zhe
(无极汰娜)
250 CP
$1000
Calyrex-Shadow-RiderGroudonIncineroarVenusaurGrimmsnarlCharizard
 
711-3USAJames Baek
(SoulUnison)
250 CP
$1000
Zacian-CrownedCalyrex-Shadow-RiderIncineroarRillaboomGastrodon-EastThundurus
 
811-3GBRTaran Birdee
(Taran)
250 CP
$1000
Zacian-CrownedKyogreCharizardAmoongussWhimsicottThundurus
 
910-4CHNSi Dawei
(露露)
200 CP
$750
Zacian-CrownedKyogreLandorus-TherianCelesteelaGrimmsnarlThundurus
 
1010-4ESPEric Rios
(Riopaser)
200 CP
$750
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlThundurus
 
1110-4USASohaib Mufti
(Soh)
200 CP
$750
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlAmoonguss
 
1210-4CHNTang Shiliang
(?????)
200 CP
$750
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlThundurus
 
1310-4INDSiddharth Singhal
(Buddha)
200 CP
$750
Zacian-CrownedKyogreLandorus-TherianKartanaAmoongussTornadus

Report
1410-4INDRaghav Malaviya
(love)
200 CP
$750
Zacian-CrownedKyogreIncineroarVenusaurWhimsicottThundurus
 
1510-4USAWolfe Glick
(Wolfey)
200 CP
$750
LunalaGroudonIncineroarCharizardGrimmsnarlRegieleki
 
1610-4JPNMasayoshi Kuroo
(クロ)
200 CP
$750
Zacian-CrownedCalyrex-Shadow-RiderIncineroarTornadusLandorus-TherianRegieleki
 
1710-4USAKyle Livinghouse
(Animus)
160 CP
$500
Zacian-CrownedKyogreLandorus-TherianKartanaMimikyuTornadus
 
189-5FINOliver Eskolin
(Dark Owe)
160 CP
$500
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlThundurus
 
199-5USAJustin Carris
(AzazeL)
160 CP
$500
Zacian-CrownedKyogreLandorus-TherianKartanaAmoongussTornadus
 
209-5ITAAlex DellaPasqua
(Gilgamesh)
160 CP
$500
Calyrex-Ice-RiderReshiramIncineroarGastrodonAmoongussMimikyu
 
219-5FINLauri Halonen
(Latsu)
160 CP
$500
Calyrex-Ice-RiderReshiramGrimmsnarlTapu-FiniPorygon2Regieleki
 
229-5FRAThomas Gravouille
(Hari)
160 CP
$500
Zacian-CrownedKyogreIncineroarKartanaShedinjaThundurus
 
239-5USACollin Heier
(BattleRoom)
160 CP
$500
Zacian-CrownedKyogreIncineroarVenusaurWhimsicottThundurus
 
249-5CANJesse Romolo
(Jesse)
160 CP
$500
DialgaKyogreIncineroarRillaboomDittoTornadus
 
259-5USASean Bannen
(Priority)
160 CP
$500
Zacian-CrownedGroudonIncineroarCharizardThundurusRegieleki
 
269-5USARob McNeilly
(Deishu)
160 CP
$500
Zacian-CrownedCalyrex-Shadow-RiderLandorus-TherianAmoongussTornadusRegieleki
 
278-6USAWilliam Marks
(Munkey)
160 CP
$500
Zacian-CrownedYveltalIncineroarRillaboomUrshifuCoalossal
 
288-6DEUMarkus Stadter
(13Yoshi37)
160 CP
$500
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGothitelleRegieleki
 
298-6ESPGuillermo Castilla
(KastyTP)
160 CP
$500
LunalaGroudonIncineroarVenusaurTapu-FiniThundurus
 
307-5USAThaison Hughes
(charisma69)
160 CP
$500
Calyrex-Ice-RiderPalkiaIncineroarAmoongussPorygon2Tapu-Fini
 
317-7USAJeremy Parson
(Zanzibar)
160 CP
$500
LunalaGroudonIncineroarVenusaurGrimmsnarlThundurus
 
326-4USABrady Smith
(bsmiffy)
160 CP
$500
Zacian-CrownedCalyrex-Shadow-RiderIncineroarGastrodonWhimsicottThundurus
 
336-3USAAllan Martinez
(Mando)
130 CP
YveltalKyogreClefairyKartanaShedinjaRaichu
 
346-3USAAlex Underhill
(Lexicon)
130 CP
Calyrex-Ice-RiderPalkiaIncineroarAmoongussPorygon2Tapu-Fini
 
356-3INDAbhay Iyer
(Abhay)
130 CP
Zacian-CrownedKyogreCharizardAmoongussWhimsicottThundurus
 
366-3AUSHenry Rich
(Hobbit)
130 CP
LunalaGroudonIncineroarVenusaurGrimmsnarlThundurus
 
376-3USAJerry Woods
(Sabaku)
130 CP
Zacian-CrownedGroudonChandelureRillaboomGrimmsnarlThundurus
 
386-3USAGiovanni Cischke
(GiovanniVGC)
130 CP
YveltalGroudonIncineroarVenusaurSlowbroRegieleki
 
396-3ECUGabriel Berrios
(Tomoko)
130 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlZapdos
 
406-3USAAndy Sheppard
(Strider)
130 CP
Zacian-CrownedGroudonIncineroarGastrodon-EastGrimmsnarlCharizard
 
416-3USAJoel Nino
(Mariano)
130 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarKartanaShedinjaThundurus
 
426-3MEXEduardo Abrego
(laloBtl)
130 CP
Zacian-CrownedCalyrex-Shadow-RiderIncineroarRillaboomGastrodonThundurus
 
436-3USABaby Singh
(sit on me)
130 CP
Zacian-CrownedYveltalIncineroarLandorus-TherianGastrodonRegieleki
 
446-3USAChuppa Cross
(Chuppa*Cross)
130 CP
LunalaGroudonUmbreonVenusaurGrimmsnarlCharizard
 
456-3USAJustin Ramirez
(Lukamir)
130 CP
Zacian-CrownedKyogreLandorus-TherianKartanaAmoongussTornadus
 
466-3USASantino Tarquinio
(Santino)
130 CP
Calyrex-Shadow-RiderGroudonIncineroarGastrodonGrimmsnarlCharizard
 
476-3USAPaul Chua
(Paul)
130 CP
Calyrex-Ice-RiderPalkiaIncineroarAmoongussPorygon2Tapu-Fini
 
486-3PRIJonathan Quiñones
(Pocha)
130 CP
Calyrex-Ice-RiderPalkiaIncineroarAmoongussGrimmsnarlTapu-Fini
 
496-3USAAaron Brok
(Clipperz1235)
130 CP
LunalaGroudonIncineroarAmoongussCharizardTapu-Koko
 
506-3USAAdam Santos
(Adam)
130 CP
Zacian-CrownedLunalaIncineroarRillaboomGrimmsnarlAraquanid
 
516-3GTMJuan M. Santizo
(Juanma)
130 CP
Zacian-CrownedCalyrex-Shadow-RiderIncineroarRillaboomGastrodon-EastThundurus
 
526-3USAGrant Laird
(Verona)
130 CP
Zacian-CrownedPalkiaIncineroarRillaboomPorygon2Regieleki
 
536-3MEXArath Vera
(Arath)
130 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarWhimsicottDragapultZapdos
 
546-3CHLLuciano Muñoz
(hummus)
130 CP
Zacian-CrownedYveltalIncineroarRillaboomLandorus-TherianRegieleki
 
556-3USAIan Holdeman
(Ian)
130 CP
Zacian-CrownedDialgaIncineroarRillaboomGrimmsnarlUrshifu
 
566-3USAChase Timmreck
(Chase T.)
130 CP
Zacian-CrownedYveltalIncineroarRillaboomBlastoiseRaichu
 
576-3USAJeremy Rodrigues
(Serapis)
130 CP
Calyrex-Ice-RiderPalkiaIncineroarRillaboomGothitelleThundurus
 
586-3USAZackary Thornberg
(Technoz)
130 CP
Calyrex-Ice-RiderPalkiaIncineroarRillaboomGothitelleThundurus
 
596-3USAChase Tiedtke
(Chase)
130 CP
Calyrex-Ice-RiderPalkiaIncineroarAmoongussPorygon2Tapu-Fini
 
606-3CANFiona Szymkiewicz
(Yoshi&Lugia)
130 CP
YveltalKyogreIncineroarKartanaGrimmsnarlRaichu
 
616-3USAGavin Michaels
(Gavin)
130 CP
LunalaGroudonUmbreonVenusaurGrimmsnarlCharizard
 
626-3USAAustin Anderson
(Steeno)
130 CP
XerneasGroudonIncineroarVenusaurGrimmsnarlCharizard
 
636-3USAKyle Ayala
(KairoshiiiTV)
130 CP
Calyrex-Shadow-RiderGroudonIncineroarVenusaurGastrodonThundurus
 
646-3SLVEzequiel Cordero
(ZekromZeke)
130 CP
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlThundurus
 

Seniors Division

#SwissFlagPlayerPrizeTeamExp.
15-1USAChristopher H.
500 CP
$1500
LunalaGroudonIncineroarVenusaurGrimmsnarlCharizard
 
26-0BRATiago P.
400 CP
$1000
Zacian-CrownedKyogreIncineroarRillaboomGrimmsnarlZapdos
 

Check out the top 8 results soon!

Juniors Division

#SwissFlagPlayerPrizeTeamExp.
14-1USAAbel A.
500 CP
$1500
Calyrex-Shadow-RiderKyogreUrshifuRillaboomWhimsicottThundurus
 
24-1CANJoseph B.
400 CP
$1000
Zacian-CrownedCalyrex-Shadow-riderIncineroarrillaboomLandorus-TherianTornadus
 

Check out the top 8 results soon!

Streaming

Some of the matches were broadcast live featuring Adam DorricottRosemary KelleyJoe Brown and Sierra Hunter as casters.

Take a look below at the following matches!

List of streamed matches (Day 1)
RoundPlayer 1vsPlayer 2
R1ESP
Eric Rios
vsUSA
Jeremy Rodrigues
zacian-crownedkyogreincineroarrillaboomgrimmsnarlthundurus
calyrex-ice-riderpalkiaincineroarrillaboomgothitellethundurus
R2USA
Wolfe Glick
vsIND
Raghav Malaviya
lunalagroudonincineroarcharizardgrimmsnarlregieleki
zacian-crownedkyogreincineroarvenusaurwhimsicottthundurus
R3aUSA
Zee Costagliola
vsUSA
Leonard Craft
zacian-crownedgroudonincineroargastrodon-eastgrimmsnarlcharizard
zacian-crownedgroudonincineroarvenusaurslowbrothundurus
R3bFRA
Thomas Gravouille
vsUSA
Michael D’Angelo
zacian-crownedkyogreincineroarkartanashedinjathundurus
zacian-crownedkyogrelandorus-theriankartanaamoongusstornadus
R4DEU
Markus Stadter
vsUSA
Justin Ramirez
zacian-crownedkyogreincineroarrillaboomgothitelleregieleki
zacian-crownedkyogrelandorus-theriankartanaamoongusstornadus
R5CHN
Peng Chongjun
vsUSA
James Baek
zacian-crownedgroudonincineroargastrodongrimmsnarlcharizard
zacian-crownedcalyrex-shadow-riderincineroarrillaboomgastrodon-eastthundurus
R6FIN
Lauri Halonen
vsUSA
Alex Underhill
calyrex-ice-riderreshiramgrimmsnarltapu-finiporygon2regieleki
calyrex-ice-riderpalkiaincineroaramoongussporygon2tapu-fini
R7CHN
Zhang Zhe
vsUSA
Brady Smith
calyrex-shadow-ridergroudonincineroarvenusaurgrimmsnarlcharizard
zacian-crownedcalyrex-shadow-riderincineroargastrodonwhimsicottthundurus
R8USA
Kyle Livinghouse
vsGBR
Taran Birdee
zacian-crownedkyogrelandorus-theriankartanamimikyutornadus
zacian-crownedkyogrecharizardamoongusswhimsicottthundurus
R9USA
Ryan Hebert
vsUSA
Justin Burns
kyurem-whitecalyrex-shadow-riderdittoshedinjasableyeurshifu
calyrex-ice-riderpalkiaincineroaramoongussporygon2tapu-fini
List of streamed matches (Day 2)
RoundPlayer 1vsPlayer 2
R10IND
Siddharth Singhal
vsUSA
Collin Heier
zacian-crownedkyogrelandorus-theriankartanaamoongusstornadus
zacian-crownedkyogreincineroarvenusaurwhimsicottthundurus
R11USA
Joseph Ugarte
vsBRA
Gabriel Agati Madeira
lunalagroudonincineroarvenusaurgrimmsnarlcharizard
zacian-crownedkyogreincineroarkartanalandorus-theriantornadus
R12aFRA
Thomas Gravouille
vsDEU
Markus Stadter
zacian-crownedkyogreincineroarkartanashedinjathundurus
zacian-crownedkyogreincineroarrillaboomgothitelleregieleki
R12bUSA
James Evans
vsESP
Eric Rios
calyrex-shadow-ridergroudonincineroarvenusaurgastrodon-eastthundurus
zacian-crownedkyogreincineroarrillaboomgrimmsnarlthundurus
R13GBR
Taran Birdee
vsFIN
Lauri Halonen
zacian-crownedkyogrecharizardamoongusswhimsicottthundurus
calyrex-ice-riderreshiramgrimmsnarltapu-finiporygon2regieleki
R14CHN
Zhang Zhe
vsUSA
Sohaib Mufti
calyrex-shadow-ridergroudonincineroarvenusaurgrimmsnarlcharizard
zacian-crownedkyogreincineroarrillaboomgrimmsnarlamoonguss
Top 8a
USA
James Baek
vsUSA
Justin Burns
zacian-crownedcalyrex-shadow-riderincineroarrillaboomgastrodon-eastthundurus
calyrex-ice-riderpalkiaincineroaramoongussporygon2tapu-fini
Top 8bCHN
Peng Chongjun
vsBRA
Gabriel Agati Madeira
zacian-crownedgroudonincineroargastrodongrimmsnarlcharizard
zacian-crownedkyogreincineroarkartanalandorus-theriantornadus
Top 4a
USA
James Evans
vsUSA
Joseph Ugarte
calyrex-shadow-ridergroudonincineroarvenusaurgastrodon-eastthundurus
lunalagroudonincineroarvenusaurgrimmsnarlcharizard
Top 4bBRA
Gabriel Agati Madeira
vsUSA
Justin Burns
zacian-crownedkyogreincineroarkartanalandorus-theriantornadus
calyrex-ice-riderpalkiaincineroaramoongussporygon2tapu-fini
List of streamed matches (Championship Sunday)

VGC matches start after the TCG Finals!

 

RoundPlayer 1vsPlayer 2
Juniors Finals
CAN
Joseph B.
vsUSA
Abel A.
zacian-crownedcalyrex-shadow-riderincineroarrillaboomgastrodonthundurus
calyrex-shadow-riderkyogreurshifurillaboomwhimsicottthundurus
Seniors Finals
BRA
Tiago P.
vsUSA
Christopher H.
zacian-crownedkyogreincineroarrillaboomgrimmsnarlzapdos
lunalagroudonincineroarvenusaurgrimmsnarlcharizard
Masters Finals
USA
James Evans
vsBRA
Gabriel Agati Madeira
calyrex-shadow-ridergroudonincineroarvenusaurgastrodon-eastthundurus
zacian-crownedkyogreincineroarkartanalandorus-theriantornadus

You might also like...

Victory Road