2024 Latin America International Championships

Event2024 Latin America International Championships
LocationBRA São Paulo, SP, Brazil
Date17–19 November 2023
Attendance393 MA, 31 SR, 29 JR
VideogamePokémon Scarlet and Pokémon Violet
Season2024 Season – VGC Regulation Set E
Format9 Day 1 Swiss rounds + 5 Day 2 (all X-2 or better) Swiss rounds + top 8 single elimination Open team lists
OrganizersThe Pokémon Company International (TPCi) Copag Pokémon

Check Pokémon’s website here and the organizer’s website here for further info!

Table of Contents

Teams and results

Top cut

#SwissFlagPlayerPrizeTeamOTSEVs
112-2ITAMarco Silva
(marcofiero)
2024 Worlds
500 CP
$15,000
Iron HandsGholdengoAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
212-2BRAThiago Lattanzi
(VOVOMAXBEN10)
2024 Worlds
400 CP
$10,000
Chi YuFlutter ManeOgerpon WellspringIndeedee FemaleTornadus IncarnateRegieleki
 
311-3CRIDavid Rodríguez
(davidness)
320 CP
$7,000
GholdengoFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
411-3USARiley Factura
(Riley)
320 CP
$7,000
Ogerpon HearthflameKingambitAmoongussUrshifu RapidChien PaoDragonite
 
512-2JAMJoshua Lorcy
(Lorcy)
250 CP
$5,000
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
612-2ESPVíctor Medina
(Torviv)
250 CP
$5,000
Chien PaoFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
711-3CRIEsteban Molina
(MolinaVGC)
250 CP
$5,000
HeatranFlutter ManeOgerpon WellspringIron HandsCresseliaLandorus Therian
 
Yuya Tada (team) was disqualified before playing the top 8 match.
As a result, all players below him rose one spot in the standings.

Day 2 Swiss rounds

Check here to see the seeds for top cut from the Day 2 Swiss standings!

#SwissFlagPlayerPrizeTeamOTSEVs
811-3USAJoseph Ugarte
(JoeUX9)
250 CP
$5,000
RegidragoGholdengoRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
910-4USAChuppa Cross IV
(Chuppa*Cross)
200 CP
$3,000
Chien PaoFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
1010-4BRADaniel Bezerra
(Solid Calf)
200 CP
$3,000
TorkoalIndeedee FemaleArmarougeBronzongRoaring MoonUrsaluna
 
1110-4ESPEric Rios
(AEsir)
200 CP
$3,000
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
1210-4CRILeonardo Chinchilla
(LEO)
200 CP
$3,000
Chi YuFarigirafUrsalunaIron HandsIron BundleLandorus Therian
 
1310-4ESPÀlex Gómez
(PokeAlex)
200 CP
$3,000
HeatranFlutter ManeRillaboomUrshifu SingleDondozoSalamence
 
1410-4ITAGiulio Tarlao
(Giulio)
200 CP
$3,000
HeatranFlutter ManeAmoongussUrshifu SingleIron HandsLandorus Therian
 
1510-4USAJames Baek
(Naruhodo)
200 CP
$3,000
Chi YuFlutter ManeBrambleghastUrshifu RapidTornadus IncarnateGholdengo
 
1610-4ITANico Davide Cognetta
(Dave)
200 CP
$3,000
Ogerpon HearthflameGholdengoRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateRegidrago
 
1710-4PRTEduardo Cunha
(Edu)
160 CP
$2,000
HeatranFlutter ManeOgerpon WellspringIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
1810-4USAAndrew Ding
(Valentine★)
160 CP
$2,000
Iron BundleGholdengoBrambleghastUrshifu RapidTornadus IncarnateLandorus Incarnate
 
1910-4PERRenzo Navarro
(NotRenzo)
160 CP
$2,000
Iron HandsGholdengoOgerpon TealUrshifu RapidRoaring MoonArcanine Hisui
 
2010-4AUSNicholas Kan
(Nick)
160 CP
$2,000
Ogerpon WellspringFlutter ManeAmoongussIron HandsHeatranLandorus Therian
 
219-5PERDaniel Reyes
(Daniel)
160 CP
$2,000
RegidragoGholdengoRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
229-5BRAJefferson Camelo
(KSV lJeff)
160 CP
$2,000
ClefairyGholdengoRillaboomUrshifu RapidRoaring MoonArcanine Hisui
 
239-5BRADaniel Rocha
(daii)
160 CP
$2,000
ClefairyGholdengoRillaboomUrshifu RapidRoaring MoonArcanine Hisui
 
249-5BRAHugo Nascimento
(Labacedo)
160 CP
$2,000
HeatranFlutter ManeRillaboomUrshifu SingleIron BundleIron Hands
 
259-5DEUBaris Akcos
(>BillaVGC<)
160 CP
$2,000
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
269-5PRIKenneth Tirado
(Kenepa)
160 CP
$2,000
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
279-5ECUPaul Ruiz
(Ralf)
160 CP
$2,000
VolcaronaKingambitSinistchaIron HandsChien PaoLandorus Therian
 
289-5USADylan Salvanera
(Dylan)
160 CP
$2,000
Ogerpon HearthflameGholdengoRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateLandorus Therian
 
299-5MEXAlexander Canseco
(CansecoChann)
160 CP
$2,000
HeatranFlutter ManeAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateIron Hands
 
308-6PERHanns Pizarro
(IHancocKI)
160 CP
$2,000
ClefairyFlutter ManeOgerpon CornerstoneIron HandsKingambitLandorus Therian
 
318-6BRABruno Pionte
(binas)
160 CP
$2,000
HeatranNinetales AlolaAmoongussIron HandsIron BundleLandorus Therian
 
328-6USABlooby B
(BIoody)
160 CP
$2,000
Scream TailGholdengoAmoongussIron HandsPelipperSalamence
 
338-6PRYMartín Riquelme
(Howl)
130 CP
Ogerpon HearthflameKingambitAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateIron Hands
 
348-6MEXDaniel Núñez
(Donita♥)
130 CP
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsBaxcaliburLandorus Therian
 

Day 1 Swiss rounds

All the players with a 7-2 or better record at the Day 1 Swiss standings advanced to Day 2!

#SwissFlagPlayerPrizeTeamOTSEVs
356-3ESPJavier Señorena
(Javi)
130 CP
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
366-3CHLLuciano Muñoz
(Hummus)
130 CP
GholdengoChien PaoAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateLandorus Therian
 
376-3USAAlberto Lara
(Alberto)
130 CP
GholdengoFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
386-3USACarson Confer
(Carson)
130 CP
GholdengoRegidragoRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
396-3BRATomás da Cruz
(Tomás)
130 CP
HeatranFarigirafRillaboomUrshifu RapidChien PaoDragonite
 
406-3ARGIvo Giorgini
(Lagarto)
130 CP
GlimmoraNinetales AlolaTatsugiri CurlyDondozoChien PaoDragonite
 
416-3ESPGuillermo Castilla
(KastyTP)
130 CP
WeezingGholdengoBrambleghastUrshifu RapidRoaring MoonArcanine Hisui
 
426-3USAJames Evans
(James)
130 CP
GothitelleGholdengoOgerpon TealUrshifu RapidRoaring MoonArcanine Hisui
 
436-3CHLIván Casanova
(IVeygon)
130 CP
Iron HandsGholdengoAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
446-3COLFausto Gómez
(Faust)
130 CP
HeatranFlutter ManeRillaboomIron HandsTornadus IncarnateLandorus Therian
 
456-3BRAGabriel Bispo
(Gabs)
130 CP
KingambitFlutter ManeOgerpon WellspringIron HandsTornadus IncarnateLandorus Therian
 
466-3BRAArthur Katz
(Katzu)
130 CP
GrimmsnarlSinistchaRillaboomUrshifu RapidMoltres GalarArcanine Hisui
 
476-3USABrandon Tuchtenhagen
(Kotori)
130 CP
Iron HandsGholdengoAmoongussUrshifu SingleFarigirafLandorus Therian
 
486-3PERDorian Quiñonez
(Dorian Quinonez)
130 CP
Ursaluna BloodmoonDusclopsOgerpon CornerstoneIron HandsChi YuLandorus Therian
 
496-3USAMatin Moradi
(Matin)
130 CP
HeatranSinistchaRillaboomUrshifu SingleMiloticArcanine Hisui
 
506-3ARGFederico Turano
(Avatar Fede)
130 CP
GholdengoFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
516-3USAJustin Carris
(AzazeL)
130 CP
Iron HandsGholdengoAmoongussUrshifu RapidFarigirafPelipper
 
526-3ARGFran Gribaudo
(OverkillFTF)
130 CP
TorkoalFlutter ManeLilligant HisuiUrshifu SingleIndeedee FemaleArmarouge
 
536-3ARGSebastián Escalante
(Sebastian)
130 CP
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
546-3BRADylan Torres
(Jehanne)
130 CP
MiloticFlutter ManeRillaboomIron HandsRoaring MoonArcanine Hisui
 
556-3USANick Navarre
(Nails)
130 CP
HeatranSinistchaNinetales AlolaBaxcaliburRoaring MoonGrimmsnarl
 
566-3USADominik Gliatis
(Kinderlew)
130 CP
HeatranFlutter ManeOgerpon WellspringIron HandsCresseliaLandorus Therian
 
576-3BRAGuilherme Queiroz
(Queiroz)
130 CP
Chi YuFlutter ManeOgerpon WellspringIndeedee FemaleTornadus IncarnateRegieleki
 
586-3BRAFábio Lima
(FLima)
130 CP
TorkoalLilligant HisuiOgerpon CornerstoneIndeedee FemaleArmarougeUrsaluna
 
596-3PERDaniel Sáenz
(Daniel xD)
130 CP
ClefairyFarigirafStaraptorUrshifu SingleScream TailUrsaluna
 
606-3CHLCamilo Díaz
(GDE Ash jr.)
130 CP
EmpoleonFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateLandorus Therian
 
616-3CHLPablo Torres
(STKSigurboy)
130 CP
Ogerpon HearthflameFlutter ManeGastrodon EastIron HandsKingambitLandorus Therian
 
626-3BRARenan Gomes
(ESC4N0R)
130 CP
Ogerpon HearthflameFarigirafAmoongussLilligant HisuiKingambitTorkoal
 
636-3BRAPedro Souza
(Bamilok)
130 CP
Ogerpon HearthflameIndeedee FemaleRotom WashUrshifu SingleTornadus IncarnateTinkaton
 
646-3BRAPedro Fialdini
(Fial)
130 CP
Ogerpon HearthflameKingambitAmoongussUrshifu RapidChien PaoDragonite
 
656-3USAZackary Thornberg
(Zack)
100 CP
Ogerpon HearthflameFlutter ManeGholdengoUrshifu RapidTornadus IncarnateScream Tail
 
666-3BRARafael Morales
(Rafayyh)
100 CP
Ogerpon HearthflameFlutter ManeGholdengoUrshifu RapidTornadus IncarnateGarchomp
 
676-3BRACarlos Colombo
(Caju♪)
100 CP
Chi YuFlutter ManeOgerpon WellspringIron HandsKingambitLandorus Therian
 
686-3CHLEstephan Valdebenito
(Irina)
100 CP
HeatranGholdengoAmoongussIron HandsIron BundleLandorus Therian
 
696-3BRALorenzo Tonetti
(DiTonetti)
100 CP
Ogerpon HearthflameGholdengoRillaboomUrshifu SingleTornadus IncarnateLandorus Therian
 
706-3BRATiago Consoli
(KSV Consoli)
100 CP
Iron HandsGholdengoRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
716-3BRAGabriel Agati
(Ash)
100 CP
HeatranFlutter ManeOgerpon WellspringUrshifu SingleIron HandsLandorus Therian
 
726-3ARGJuan Salerno
(Juanfi)
100 CP
HeatranFlutter ManeRillaboomUrshifu SingleDondozoSalamence
 
736-3GBRAdam Ibrahim
(Crimson)
100 CP
HeatranNinetales AlolaOgerpon WellspringIron HandsBaxcaliburLandorus Therian
 
746-3BRAGabriel Menegon
(GMaster)
100 CP
FarigirafGholdengoAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateLandorus Therian
 
756-3BRAPhilip Puertas
(Phil)
100 CP
Chi YuOgerpon WellspringAmoongussIron HandsTornadus IncarnateLandorus Therian
 
766-3BRACaio Lattanzi
(caiovibora)
100 CP
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
776-3BRACristhian Andrade
(Cedrico)
100 CP
HeatranOgerpon WellspringAmoongussIron HandsChien PaoLandorus Therian
 
786-3BRALeonardo Ritter
(Leozin)
100 CP
ArmarougeFlutter ManeIndeedee FemaleUrshifu RapidRoaring MoonSneasler
 
796-3CHLDiego Ferreira
(Diego)
100 CP
TorkoalChi YuIndeedee FemaleGalladeArticuno GalarLandorus Therian
 
806-3BRAGustavo Kengo
(KENGO)
100 CP
Tornadus IncarnateGholdengoRillaboomUrshifu RapidRoaring MoonArcanine Hisui
 
816-3BRAGuilherme Carvalho
(JUMP)
100 CP
HeatranFlutter ManeNinetales AlolaIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
826-3BRAWeslei Henrique Silva
(wesleihas)
100 CP
Ogerpon HearthflameGlimmoraNinetales AlolaIron HandsTatsugiri CurlyDondozo
 
836-3BRABreno Ishiba
(Brendu)
100 CP
Iron HandsFlutter ManeTornadus IncarnateUrshifu RapidChien PaoLandorus Therian
 
846-3CHLJavier Nain
(jvvieree)
100 CP
Ogerpon HearthflameSylveonRillaboomUrshifu RapidChien PaoArcanine Hisui
 
856-3USASohaib Mufti
(soh)
100 CP
HeatranFlutter ManeOgerpon WellspringIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
866-3CHLCamilo Liberona
(Linko)
100 CP
Ninetales AlolaFarigirafAmoongussIron HandsMoltres GalarArcanine Hisui
 
876-3BRAThiago Barbosa
(Okaime)
100 CP
RegidragoGholdengoRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
886-3CHLSebastián Reyes
(Corncake)
100 CP
HeatranFlutter ManeOgerpon WellspringIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
896-3ARGJoaquín Salerno
(Mysticbox…)
100 CP
HeatranFlutter ManeRillaboomUrshifu SingleDondozoSalamence
 
906-3URYRodrigo Pereira
(Neo)
100 CP
HeatranFlutter ManeOgerpon WellspringIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
916-3PERDiego Ortiz
(Mesquo)
100 CP
HeatranFlutter ManeOgerpon WellspringIron HandsChien PaoLandorus Therian
 
926-3BRADavid Assato
(Malveth)
100 CP
Ursaluna BloodmoonDusclopsOgerpon WellspringIron HandsChien PaoDragonite
 
936-3BRAJoão Henrique Gonçalves
(KSV Henves)
100 CP
ClefairyGholdengoRillaboomUrshifu RapidRoaring MoonArcanine Hisui
 
946-3CHLJavier Parada
(TG Bahamut)
100 CP
Chien PaoFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
956-3CHLNicolás del Campo
(TGSh4dowZon)
100 CP
WeezingFlutter ManeOgerpon WellspringIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
966-3BRAAmi Morais
(Ami)
100 CP
Chi YuGlimmoraNinetales AlolaIron HandsTatsugiri StretchyDondozo
 
975-4CRIJean López
(Jean)
100 CP
Chi YuFarigirafAmoongussUrshifu RapidIron BundleIron Hands
 
985-4BRALuciano Begot
(KSV S.Proud)
100 CP
Iron HandsGholdengoAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
995-4BRARuan Oliveira
(Olivia)
100 CP
Ogerpon HearthflameFlutter ManeFarigirafOranguruIron BundleUrsaluna Bloodmoon
 
1005-4BRAPedro Cadaval
(Anderson)
100 CP
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsKingambitLandorus Therian
 
1015-4CHLKyara Zepeda
(CareyKitty)
100 CP
TorkoalIndeedee FemaleArmarougeAnnihilapeSylveonUrsaluna
 
1025-4BRAChristian Rangel
(nar9le)
100 CP
FarigirafGholdengoAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateLandorus Therian
 
1035-4CRIReynord González
(DL-Rey)
100 CP
Chien PaoFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
1045-4CHLFelipe Casas
(ЯHÆИУЯA)
100 CP
Chien PaoGholdengoAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateLandorus Therian
 
1055-4PERManuel Espíritu
(UnBanLobitos)
100 CP
Chien PaoFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
1065-4BRARaul Gioielli
(Gioilele)
100 CP
KingambitFlutter ManeAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
1075-4FRARenaud Dutarque
(Otark)
100 CP
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsChien PaoLandorus Therian
 
1085-4USAKyle Ayala
(KairoshiiiTV)
100 CP
Ursaluna BloodmoonDusclopsAmoongussIron HandsChi YuLandorus Therian
 
1095-4BRAPedro David
(Pedro)
100 CP
Iron HandsGholdengoAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
1105-4CHLRenzo-Lukas Hernández
(Kafkiana)
100 CP
Ogerpon HearthflameSylveonRillaboomUrshifu RapidChien PaoArcanine Hisui
 
1115-4CHLJavier Valdés
(IRNemesis)
100 CP
GothitelleGholdengoAmoongussUrshifu RapidIron BundlePelipper
 
1125-4PERGian Pierre Rodríguez
(Gian Pierre)
100 CP
Chi YuGholdengoOgerpon WellspringIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
1135-4BRADanilo Martins
(Eremita)
100 CP
HeatranOgerpon HearthflameRillaboomIron HandsIron BundleLandorus Therian
 
1145-4BRAMatheus Tassara
(Math)
100 CP
HeatranFlutter ManeRillaboomDragoniteTornadus IncarnateLandorus Therian
 
1155-4PERPedro Vallejos
(FeliredVD)
100 CP
Chi YuFlutter ManeAmoongussIron HandsIron BundleLandorus Therian
 
1165-4BRAMaurício Rodrigues
(Malaro)
100 CP
Chi YuFlutter ManeGastrodonIron HandsAnnihilapeGrimmsnarl
 
1175-4USAOfomezie Emelle
(Zoan)
100 CP
Iron HandsGholdengoAmoongussUrshifu RapidFarigirafPelipper
 
1185-4FRAOrlando Candelaresi
(Flamboyant)
100 CP
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
1195-4CHEStefan Mott
(Pengy)
100 CP
Chien PaoGholdengoAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateLandorus Therian
 
1205-4PERGonzalo Barrera
(gonzAL~TH)
100 CP
HeatranFarigirafRillaboomUrshifu RapidChien PaoDragonite
 
1215-4BRADaniel Vieira
(Paladino)
100 CP
HeatranOgerpon WellspringRillaboomBaxcaliburNinetales AlolaLandorus Therian
 
1225-4BRAThiago Prates
(Thiago)
100 CP
Chi YuFlutter ManeTornadus IncarnateUrshifu RapidChien PaoDragonite
 
1235-4CHLMaximiliano Aspeé
(Maxi)
100 CP
HeatranOkidogiOgerpon WellspringIron HandsChien PaoLandorus Therian
 
1245-4BRALeonardo Bilibio
(Leo)
100 CP
Ursaluna BloodmoonDusclopsOgerpon WellspringIron HandsChi YuLandorus Therian
 
1255-4HRVDanijel Zitko
(SMOKE)
100 CP
Chi YuFlutter ManeGholdengoDragoniteTornadus IncarnateLandorus Therian
 
1265-4ITAMarco Marras
(Noxill)
100 CP
Ogerpon CornerstoneFarigirafAmoongussIron HandsChien PaoUrsaluna Bloodmoon
 
1275-4MEXCarlos González
(CarLos)
100 CP
Iron HandsFlutter ManeFarigirafUrshifu RapidRoaring MoonLandorus Therian
 
1285-4BRARogério Catel
(Catel)
100 CP
HeatranFlutter ManeAmoongussUrshifu RapidIron HandsSalamence
 

Teams and results - Seniors & Juniors

Seniors top cut

#SwissFlagPlayerPrizeTeamOTSEVs
14-1NLDRobbie S.2024 Worlds
500 CP
$5,000
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsChien PaoLandorus Therian
 
24-1USAJoshua R.2024 Worlds
400 CP
$3,000
Iron HandsFlutter ManeOgerpon WellspringUrshifu SingleTornadus IncarnateArcanine Hisui
 
35-0GBRTeddy F.320 CP
$2,000
RegidragoGholdengoRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
  
44-1USAChristopher H.320 CP
$2,000
ClefairyGholdengoRillaboomUrshifu RapidRoaring MoonArcanine Hisui
  
54-1ITAPietro N. K.250 CP
$1,000
Ogerpon HearthflameGholdengoRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateRegidrago
  
64-1DEUAlexander V. K.250 CP
$1,000
Chien PaoFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
  
73-2PERCarlos V.250 CP
$1,000
Ogerpon HearthflameFlutter ManeTorkoalIron HandsTornadus IncarnateGarchomp
  
83-2CHLFelipe R.250 CP
$1,000
Chien PaoGholdengoAmoongussUrshifu RapidTornadus IncarnateLandorus Therian
  

Juniors top cut

#SwissFlagPlayerPrizeTeamOTSEVs
14-1DEUFabian M.2024 Worlds
500 CP
$5,000
Ogerpon HearthflameFlutter ManeChi YuUrshifu SingleTornadus IncarnateLandorus Therian
 
23-2USALeland S.2024 Worlds
400 CP
$3,000
HeatranFarigirafRillaboomUrshifu RapidChien PaoDragonite
 
34-1USADorman R.320 CP
$2,000
AmoongussFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidTornadus IncarnateArcanine Hisui
  
43-2BRAEduardo M.320 CP
$2,000
Ogerpon WellspringGlimmoraDragoniteUrshifu SingleTatsugiri CurlyDondozo
  
55-0USAKevin H.250 CP
$1,000
HeatranFlutter ManeAmoongussIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
  
64-1CHLMartín R.250 CP
$1,000
Ogerpon HearthflameSylveonRillaboomUrshifu RapidChien PaoArcanine Hisui
  
74-1USAKapono M.250 CP
$1,000
Ogerpon WellspringGlimmoraNinetales AlolaIron HandsTatsugiri CurlyDondozo
  
84-1ITAFederico C.250 CP
$1,000
Ogerpon HearthflameFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidRoaring MoonWeezing
  

Streaming

The event is broadcast live on Twitch and YouTube, with Lou Akcos-Cromie, Rosemary Kelley, Joe Brown, and Sierra Dawn as casters.

  • Day 1: stream starts on 17 November at 12:00 UTC
  • Day 2 + Top Cut, except finals: stream starts on 18 November at 12:00 UTC
  • Finals: stream starts on 19 November at around 17:30 UTC (after Pokémon GO and TCG)

Usage stats

Day 1

Day 2

The number of Day 2 players divided by Day 1 players was 11.2%, which can be used as reference for the conversion rate (i.e. the Day 2 / Day 1 appearance ratio).

Good performances:

  • Flutter Mane and Iron Hands led the overall usage stats, both days. Rapid Strike Style Urshifu dethroned Therian Forme Landorus from the top 3 in Day 2!
  • The highest conversion rate amongst the 10 most used Pokémon was Amoonguss (14%).
  • Other Pokémon with high conversion rates were Rapid Strike Style Urshifu (12%), Incarnate Forme Tornadus (12%) and Heatran (12%).
  • Gholdengo made it to the top 12 in Day 2.

Bad performances:

  • The lowest conversion rate amongst the 10 most used Pokémon was Chien-Pao (6%).
  • Wellspring Mask Ogerpon lost its place in top 12 from Day 1 to Day 2.

The event will be broadcast live on Twitch and YouTube, with Aaron ZhengSierra DawnMaeve O’Rourke and Jake Muller as casters, with Rosemary Kelley managing interviews to round winners and special guests, Pokémon GO caster Stephanie Kristine and former VGC caster Evan Latt.

  • Day 1: stream starts on 25 February at 17:00 UTC
  • Day 2 + Top Cut: stream starts on 26 February at 14:15 UTC

Take a look at the following matches:

CP standings: North America

Season standings

The following are the North America Championship Point standings before and after the event.

Players ranked 1st to 12th at the end of the 2024 season get Tier 1 invites to the 2024 World Championships. Players ranked 13th to 16th get Tier 2 invites.

Before the event

#PlayerCP
1USA  Riley Factura548
2USA  Chuppa Cross IV452
3USA  Andrew Ding370
4USA  Jeremy Parson348
5USA  Justin Tang336
6USA  Joseph Ugarte333
7USA  James Baek320
8USA  Alberto Lara318
9USA  Dylan Salvanera 304
10CHE  Stefan Mott291
11USA  Paul Chua290
12USA  Junxi Zhu266
13USA  Michael Zhang260
14IND  Raghav Malaviya260
15USA  Meghan Hyman256
16CAN  Kylan Van Severen252

NOTE: CPs from Premier Challenges and Midseason Showdowns may not be up to date.

After the event

Find this information after the event!

NOTE: CPs from Premier Challenges and Midseason Showdowns may not be up to date.

#PlayerCP
1IND  Visishtah Vasudevan100
2CHN  Peng Chongjun100
3USA  Luca Paz100
4USA  Wolfe Glick80
5CHN  Wang Bingjie80
6USA  Collin Heier60
7SWI  Stefan Mott60
8USA  Justin Burns60
9CAN  Abe Brath60
10USA  Kevin Swastek60
11IND  Devon Singh50
12USA  Jeremy Gross50

CP standings: Europe

Season standings

The following are the Europe Championship Point standings before and after the event.

Players ranked 1st to 16th at the end of the 2024 season get Tier 1 invites to the 2024 World Championships. Players ranked 17th to 22nd get Tier 2 invites.

Before the event

#PlayerCP
1ITA  Marco Marras430
2CHN  Zhang Hengyue401
3ITA  Simone Sanvito 393
4PRT  Eduardo Cunha362
5ITA  Salvatore Rega349
6BEL  Simon Van der Borght336
7ITA  Marco Silva298
8ITA  Giuseppe Musicco297
9ITA  Nico Davide Cognetta276
10FRA  Aurélien Soula270
11IRL  Mattie Morgan263
12ITA  Alessio Fuscà245
13DEU  Jannik Koch245
14ESP  Eric Rios242
15DEU  Andreas Zahn242
16GBR  Jamie Boyt230

NOTE: CPs from Premier Challenges and Midseason Showdowns may not be up to date.

After the event

Find this information after the event!

NOTE: CPs from Premier Challenges and Midseason Showdowns may not be up to date.

#PlayerCP
1IND  Visishtah Vasudevan100
2CHN  Peng Chongjun100
3USA  Luca Paz100
4USA  Wolfe Glick80
5CHN  Wang Bingjie80
6USA  Collin Heier60
7SWI  Stefan Mott60
8USA  Justin Burns60
9CAN  Abe Brath60
10USA  Kevin Swastek60
11IND  Devon Singh50
12USA  Jeremy Gross50

CP standings: Latin America

Season standings

The following are the Latin America Championship Point standings before and after the event.

Players ranked 1st to 8th at the end of the 2024 season get Tier 1 invites to the 2024 World Championships. Players ranked 9th to 12nd get Tier 2 invites.

Before the event

#PlayerCP
1ARG  Juan Salerno410
2ECU  Paul Ruiz386
3ARG  Sebastián Escalante373
4PER  Dorian Quiñonez367
5CHL  Javier Nain353
6PER  Renzo Navarro344
7PER  Diego Gutiérrez330
8ARG  Joaquín Salerno289
9CHL  Luciano Muñoz279
10BRA  Victor Vieira278
11BRA  Gabriel Agati273
12BRA  Nader El Bacha 236
13PER  Hanns Pizarro222
14MEX  Alexander Canseco196
15CHL  Javier Parada190
16CRI  Esteban Molina189

NOTE: CPs from Premier Challenges and Midseason Showdowns may not be up to date.

After the event

Find this information after the event!

NOTE: CPs from Premier Challenges and Midseason Showdowns may not be up to date.

#PlayerCP
1IND  Visishtah Vasudevan100
2CHN  Peng Chongjun100
3USA  Luca Paz100
4USA  Wolfe Glick80
5CHN  Wang Bingjie80
6USA  Collin Heier60
7SWI  Stefan Mott60
8USA  Justin Burns60
9CAN  Abe Brath60
10USA  Kevin Swastek60
11IND  Devon Singh50
12USA  Jeremy Gross50

CP standings: Oceania

Season standings

The following are the Oceania Championship Point standings before and after the event.

Players ranked 1st to 4th at the end of the 2024 season get Tier 1 invites to the 2024 World Championships. Players ranked 5th to 8th get Tier 2 invites.

Before the event

#PlayerCP
1AUS  Meaghan Rattle158
2AUS  Lewis Tan138
3NZL  Alex Donaldson112
4AUS  Joseph Horsfield102
5AUS  Nicholas Kan100
6AUS  James Katsaros94
7NZL  Guilherme Schilling84
8NZL  Satoshi Arii62
9AUS  Alister Sandover60
10AUS  Chamath Abeyawardana60
11AUS  Dimitri Koziaris54
12NZL  Jivan Bhana54
13AUS  Paul Amedee54
14AUS  Luke Iuele52
15NZL  Brock Fowler50
16NZL  Scott Iremonger48

NOTE: CPs from Premier Challenges and Midseason Showdowns may not be up to date.

After the event

Find this information after the event!

NOTE: CPs from Premier Challenges and Midseason Showdowns may not be up to date.

#PlayerCP
1IND  Visishtah Vasudevan100
2CHN  Peng Chongjun100
3USA  Luca Paz100
4USA  Wolfe Glick80
5CHN  Wang Bingjie80
6USA  Collin Heier60
7SWI  Stefan Mott60
8USA  Justin Burns60
9CAN  Abe Brath60
10USA  Kevin Swastek60
11IND  Devon Singh50
12USA  Jeremy Gross50

Venue and schedule

The tournament will be held in the Pavilhão Vermelho of the following location:

Expo Center Norte
Av. Otto Baumgart, 1000
Vila Guilherme, São Paulo – SP, 02049-000, Brazil

Check-in is done in advance on Thursday, 16 November from 17:00 to 20:00 BRT; and, only for Seniors and Juniors players, on Friday, 17 November from 08:00 to 17:00 BRT.

Players must be in the venue by 17 November at 09:00 BRT (12:00 UTC) for the players meeting. The tournament starts thereafter with the Day 1 Swiss rounds. Seniors and Juniors start on 18 November at 09:00 BRT (12:00 UTC).

Players qualified to Day 2 must be in the venue by 18 November at 09:00 BRT (12:00 UTC) for the team checks. The Day 2 Swiss rounds (if any) and the top cut will be played thereafter.

Finals are held on Championship Sunday, 19 November at around 14:30 BRT (17:30 UTC) for Juniors, then Seniors, then Masters. These matches are played after Pokémon GO and TCG finals.

Prizes

This event is part of the 2024 official TPCi circuit and thus it rewards Championship Points (CPs).

As a participation goodie, all players will be provided a Pokémon International Championships promo card. Other goodies may be added at a later date.

Additionally, the best-placed players will receive the following CPs and prize money depending on final attendance:

If prize money is $5000 or more, it will be given as a choice of scholarship (in all cases) or cash (for minors, as a Pokémon Visa® Prepaid Card). For lower prizes, it will be given as cash (for minors, as a Pokémon Visa® Prepaid Card).

Overview

The Latin America International Championships, or LAIC, is one of the three official TPCi International events for Pokémon VGC, TCG and Pokémon GO, alongside the Europe and North America Internationals. For VGC, it is the first Internationals of the 2024 season.

It is the fifth edition of LAIC. It has been celebrated yearly since the 2017 season, except in 2021, 2022 (both years due to the COVID-19 pandemics) and 2023 (held only for TCG and Pokémon GO). See the results of the previous editions:

The ruleset is VGC Regulation Set E, and it is played using open team lists. It is the only major event in Latin America to use this ruleset.

A little bit of history

Brazil has been part of the Latin America region of the official TPCI circuit for many years. It has hosted multiple major events, including Special Events and all editions of the Latin America International Championships. Brazil’s greatest VGC successes are the top 16 finish at the 2019 World Championships and the 2 International Championship second places achieved by Gabriel Agati.

The most recent tournament held in Brazil was the 2024 Curitiba Regional, played in the VGC Regulation Set D in September 2023. The finals saw Brazilian Nader El Bacha defeat fellow Brazilian Victor Vieira to achieve his first major title!

The last time the Latin America International Championships were held was the 2020 edition, also hosted in São Paulo, Brazil, and played in Pokémon Ultra Sun & Pokémon Ultra Moon with the VGC19 Ultra Series ruleset in November 2019. The LAIC finals saw 2019 LAIC finalist James Baek defeat Chilean Javier Valdés to achieve his first International title!

American James Evans, the 2018 Senior Division World Champion, defeated Brazilian Gabriel Agati in the NAIC finals.

LAIC Travel Award recipients

The players with most Championship Points (CP) in the Travel Award standings from each TPCi region at the end of the LAIC Travel Award period (17 April to 2 July 2023) earned Travel Award prizes for this tournament:

  • Top 4 players in North America, Europe and Oceania receive a $3,500 Travel Award ($5,000 for minors)
  • Top 4 players in Latin America receive a $2,000 Travel Award ($2,500 for minors)
  • Players ranked 5th to 8th in each region receive a $1,000 Travel Stipend

Additionally, Top 4 players in Players Cups III and III may opt to use their Travel Award for this tournament if they have not done so yet.

The following are the final LAIC Travel Award standings for each region:

Sign-up instructions

Sign-ups for the event are done through RK9 Labs platform, and you will first need to set up your RK9 profile and have a Play! Pokémon Player ID. All players must comply with the Play! Pokémon COVID-19 Protocols.

Sign-ups are R$180 for Masters players and R$120 for Seniors and Juniors players, and they open on different waves:

  1. Wave 1 on 10 October at 10:00 BRT (13:00 UTC)
  2. Wave 2 on 10 October at 18:00 BRT (21:00 UTC)

If the player cap is not reached, sign-ups close two days before the event, on 15 November at 23:59 BRT (16 November at 03:00 UTC).

For registered players, team lists must be submitted 1 hour before the event starts, by 17 November at 08:00 BRT (11:00 UTC). Seniors and Juniors have an extra day.

Spectator passes are R$15 and can be purchased here.

Victory Road