Pokémon Scarlet & Violet — Rental Teams for VGC

Whether this is your first time playing the format, or you just ran out of ideas, in this VGC rental teams compilation you will find a diverse archive of proven teams ready to use in Pokémon Scarlet and Pokémon Violet and online battle simulators.

All teams will be credited to their respective creators, and those active on Twitter will be linked as well. If you want your teams to be featured on this compendium, send us a DM over on Twitter!

Table of Contents

Latest update: 27 November 2023

Regulation Set E

The Regulation Set E, in use in Seasons 11, 12 and 13 of Ranked Battles (from 1 October 2023 to 2 January 2024) and in the official Play! Pokémon rules document, was announced on 1 September and detailed on 1 October, the very same day the ruleset started being official.

The following are some Regulation Set E teams that have achieved great results in important tournaments or were created by very accomplished players. You can use them in the Ranked Battles ladder or to battle your friends!

Teams reaching finals of large tournaments

These include the finalists of the first batch of Regulation Set E Regionals!

FlagPlayerBest resultsTeamCodePasteRep.
USAMichael Zhang
(Formora)
Sacramento Regional
Champion

(15 Oct 2023)
Iron BundleFlutter ManeRillaboomArcanine HisuiKommo OTyranitar
USAJames Baek
(Naruhodo)
Peoria Regional
Champion

(8 Oct 2023)
Urshifu RapidGholdengoOgerpon WellspringArcanine HisuiIron HandsTornadus Incarnate
USALuka Trejgut
(£)
Peoria Regional
Finalist

(8 Oct 2023)
Urshifu RapidFlutter ManeOgerpon HearthflameKingambitTornadus IncarnateLandorus Therian
  

Ranked Battles ladder teams

These teams are optimized for best-of-1 play!

FlagPlayerBest resultsTeamCodePasteRep.
JPNSatoshi Anzai
(カナヲ)
Ranked Battles Season 11
2nd place

(31 Oct 2023)
Urshifu RapidSneaslerIndeedee FemaleArmarougeChien PaoTornadus Incarnate
 
JPNTeku
(TKBN)
Ranked Battles Season 11
4th place

(31 Oct 2023)
Ogerpon WellspringFlutter ManeUrshifu SingleArcanine HisuiCresseliaUrsaluna
 
JPNResu
(Shining StAr)
Ranked Battles Season 11
10th place

(31 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameGholdengoRillaboomUrshifu SingleTornadus IncarnateLandorus Incarnate
 
JPNMumemo
(mumemo)
Ranked Battles Season 11
12th place

(31 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeGlimmoraDragoniteHeatranDondozo
  
JPNTeyon
(たいよう)
Ranked Battles Season 11
15th place

(31 Oct 2023)
Urshifu SingleGholdengoIron BundleIron HandsDusclopsUrsaluna Bloodmoon
 
JPNKuron
(クロン)
Ranked Battles Season 11
16th place

(31 Oct 2023)
Urshifu RapidFlutter ManeRillaboomDragoniteChien PaoChi Yu
 
JPNSleepy
(マスター)
Ranked Battles Season 11
18th place

(31 Oct 2023)
Urshifu RapidFlutter ManeRillaboomArcanine HisuiChien PaoTornadus Incarnate
 
JPNSirona
(シナモロール)
Ranked Battles Season 11
20th place

(31 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeRillaboomUrshifu RapidChien PaoThundurus Incarnate
 
KORSeunghoon Cha
(Blue)
Ranked Battles Season 11
21th place

(31 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeGlimmoraIron HandsTatsugiri StretchyDondozo
  
JPNRiki Sugimoto
(クラウンsr)
Ranked Battles Season 11
23th place

(31 Oct 2023)
Urshifu RapidFlutter ManeRoaring MoonDragoniteChien PaoFarigiraf
  
JPNOnion
(Onion_)
Ranked Battles Season 11
26th place

(31 Oct 2023)
Urshifu SingleFlutter ManeGlimmoraDragoniteChi YuDondozo
  
JPNHeavens
(スカーレット)
Ranked Battles Season 11
29th place

(31 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeAmoongussUrshifu SingleFarigirafTornadus Incarnate
 

Other teams in top cuts of large tournaments

These teams reached Day 2 at major events!

FlagPlayerBest resultsTeamCodePasteRep.
JPNYuya Tada
(YT)
LAIC
Top 8 (DQ)

(19 Nov 2023)
Urshifu RapidFlutter ManeRillaboomArcanine HisuiChien PaoTornadus Incarnate
  
BRADaniel Bezerra
(Solid Calf)
LAIC
Top 16

(19 Nov 2023)
TorkoalBronzongArmarougeIndeedee FemaleRoaring MoonUrsaluna
PERRenzo Navarro
(NotRenzo)
LAIC
Top 32

(19 Nov 2023)
Urshifu RapidGholdengoOgerponArcanine HisuiIron HandsRoaring Moon
  
BRAJefferson Camelo
(KSV lJeff)
LAIC
Top 32

(19 Nov 2023)
Urshifu RapidGholdengoRillaboomArcanine HisuiRoaring MoonClefairy
  
USABobby Rochelle
(Frolicker)
Toronto Regional
Top 8

(29 Oct 2023)
Urshifu RapidArcanine HisuiSinistchaIron HandsChien PaoTornadus Incarnate
USAJ. Tang,
G. Michaels
& Tang S.

(Panda
HUH?!!
20亮亮)
Toronto Regional
Top 8 & 16 & 32

(29 Oct 2023)
PelipperGholdengoAmoongussIron BundleIron HandsSalamence
 
USAGrant Weldon
(Velocity)
Toronto Regional
Top 16

(29 Oct 2023)
Urshifu SingleFlutter ManeRegidragoHeatranFarigirafTornadus Incarnate
 
JAMElijah Gardner
(DragonairJ)
Toronto Regional
Top 32

(29 Oct 2023)
Roaring MoonSinistchaArmarougeIndeedee FemaleIron HandsNinetales Alola
CANMarc Neuman
(repeat)
Toronto Regional
Top 32

(29 Oct 2023)
Urshifu SingleFlutter ManeAmoongussHeatranIron HandsLandorus Therian
 
USAJimmy Friedle
(Jimmy)
Toronto Regional
Top 32

(29 Oct 2023)
Urshifu SingleSylveonOgerpon HearthflameIron BundleTornadus IncarnateLandorus Therian
  
JPNTakuya Hiraiwa
(Dumbo)
Toronto Regional
Day 2

(29 Oct 2023)
Urshifu SingleFlutter ManeRillaboomHeatranChien PaoTornadus Incarnate
  
PRTMiguel Paquete
(Pearl)
Lille Regional
Top 8

(22 Oct 2023)
Urshifu SingleFlutter ManeTatsugiri CurlyDondozoGlimmoraTornadus Incarnate
NLDBoris Hamm
(RakeyVGC)
Lille Regional
Top 16

(22 Oct 2023)
Urshifu SingleFlutter ManeOgerpon WellspringArcanine HisuiIron HandsLandorus Therian
 
NLDBas van der Heijden
(Layla)
Lille Regional
Top 32

(22 Oct 2023)
Urshifu RapidFlutter ManeRillaboomHeatranChien PaoLandorus Therian
  
NORSteinar Nicolaisen
(Steinar)
Lille Regional
Day 2

(22 Oct 2023)
SpectrierGrimmsnarlOgerpon WellspringHeatranFarigirafLandorus Therian
  
USAIan Holdeman
(Ian)
Sacramento Regional
Day 2

(15 Oct 2023)
Roaring MoonFlutter ManeOgerpon HearthflameEmpoleonIron HandsLandorus Therian
  
USAJustin Knox
(Justin)
Peoria Regional
Top 8

(8 Oct 2023)
Urshifu RapidOkidogiOgerpon HearthflameClefairyFarigirafUrsaluna Bloodmoon
 
USAPeter Chen
(PTP)
Peoria Regional
Top 32

(8 Oct 2023)
Urshifu SingleScream TailTorkoalStaraptorFarigirafUrsaluna
 
USAMichael Bsharah
(Mike)
Peoria Regional
Top 32

(8 Oct 2023)
KingambitFlutter ManeOgerpon HearthflameMiloticIron HandsTornadus Incarnate
  
USAEthan Trejo
(EPOM)
Peoria Regional
Day 2

(8 Oct 2023)
Urshifu RapidFlutter ManeAmoongussHeatranIron HandsLandorus Therian
  
USAMason Cutler
(ChessBoard)
Peoria Regional
Day 2

(8 Oct 2023)
CetitanSinistchaRillaboomClefairyKommo OLandorus Therian
  

Other teams

Some of our first featured teams from Regulation Set E!

FlagPlayerBest resultsTeamCodePasteRep.
ESPSergio Sánchez
(Ssaancheez)
Showdown Ladder
25th place

(1 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeRillaboomDragoniteChien PaoTornadus Incarnate
JPNRyota Otsubo
(バルドル)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
GyaradosIron BundleSinistchaIron HandsNinetales AlolaVolcarona
  
JPNRyoma Okamoto
(りょうま)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
OkidogiFlutter ManeRillaboomTing LuSableyeVolcarona
  
MEXDaniel Núñez
(Donita)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameIron BundleSinistchaIron HandsKingambitLandorus Therian
  
KORSanghyeon Na
(Nash)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
EspeonKommo OSinistchaIron HandsArcanine HisuiTornadus Incarnate
 
JPNKotaro Nakagome
(マイケル)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
DragoniteFlutter ManeTauros Paldea AquaRegielekiMunkidoriSnorlax
  
TWNYang Chieh-lun
(血汗涙♪)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeRillaboomFarigirafTornadus IncarnateLandorus Therian
 
TWNYang Chieh-lun
(血汗涙♪)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
MiloticFlutter ManeRillaboomIron HandsArcanine HisuiCresselia
USAPeter Chen
(PTP)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
EmpoleonBaxcaliburSinistchaIron HandsArcanine HisuiSableye
  
USAPhilip Cohen
(Inferno)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameRoaring MoonMiloticIron HandsNinetales AlolaLandorus Therian
 
USANicholas Clark
(KantoClarkYT)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeChi YuChien PaoTornadus IncarnateLandorus Therian
  
PRTFrancisco Coroado
(FCoroado)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon TealFlutter ManeHeatranIron HandsIndeedee FemaleGyarados
  
IDNAdryan Zein
(Magnetman)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
EmpoleonUrshifu SingleSinistchaNinetales AlolaArcanine HisuiRoaring Moon
 
IDNAdryan Zein
(Magnetman)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
EmpoleonUrshifu SingleSinistchaHeatranTornadus IncarnateLandorus Therian
 
IDNAdryan Zein
(Magnetman)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon WellspringKommo OSinistchaIron HandsArcanine HisuiClefairy
 
CHNAtalanta
(阿塔兰忒)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeMiloticIron HandsRoaring MoonLandorus Therian
 
CHNAtalanta
(阿塔兰忒)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon WellspringIron BundleSinistchaChien PaoArcanine HisuiNinetales Alola
 
CHNAtalanta
(阿塔兰忒)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeRillaboomIron BundleChi YuTornadus Incarnate
 
CHNAtalanta
(阿塔兰忒)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
SlakingWeezingSinistchaDragoniteChien PaoLandorus Therian
 
CHNAtalanta
(阿塔兰忒)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeOkidogiGrimmsnarlArcanine HisuiUrshifu Rapid
 
CHNAtalanta
(阿塔兰忒)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Maushold ThreeFlutter ManeRillaboomIron HandsChi YuUrshifu Rapid
 
CHNAtalanta
(阿塔兰忒)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Urshifu RapidKommo OSinistchaIron HandsClefairyUrsaluna Bloodmoon
 
CHNAtalanta
(阿塔兰忒)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon WellspringUrshifu SingleFlutter ManeChien PaoTornadus IncarnateLandorus Therian
 
CHNAtalanta
(阿塔兰忒)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameEmpoleonDragoniteIron HandsChien PaoLandorus Therian
 
CHNAtalanta
(阿塔兰忒)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Urshifu RapidKommo OSinistchaIron HandsClefairySnorlax
 
USAJoe CloverBells
(Anabelle)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
HeatranMoltres GalarSinistchaIron HandsNinetales AlolaLandorus Therian
JPNGameWith
(Koutaro)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeOkidogiChien PaoTornadus IncarnateLandorus Therian
  
DEUJonas
(anboxing)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
HattereneIndeedee FemaleArmarougeIron HandsMaushold ThreeTorkoal
 
JPNMurasaki
(むらさき)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon WellspringFlutter ManeSinistchaIron HandsRillaboomHeatran
  
JPNMizuko
(あさか)
An early-meta team!
(1 Oct 2023)
Ogerpon HearthflameFlutter ManeUrshifu RapidChien PaoArcanine HisuiTornadus Incarnate
  

FlagPlayerBest resultsTeamCodePasteRep.
GBREden Batchelor
(XenoVGC)
Hatterene Series SV #1
Winner

(29 Jan 2023)
Iron HandsGarganaclArcanineIron BundleFlutter ManeBaxcalibur
POLFiona Szymkiewicz
(Yoshi&lugia)
Hatterene Series SV #1
Runner Up

(29 Jan 2023)
Tauros Paldea AquaAmoongussSkeledirgeKingambitFlutter ManeBaxcalibur
 
ITAGiuseppe Cangemi
(Knuckles)
Palermo Local
Winner

(31 Jan 2023)
Tatsugiri StretchyDondozoIron MothKingambitFlutter ManeDragonite
 
CHLJavier Figueroa
(Jai)
Meowscarada Challenge #2
Winner

(29 Jan 2023)
Iron HandsGreat TuskArcanineIron BundleAbomasnowDragalge
 
USAJustin Burns
(Justin)
NinoPokeBros FF#64
Winner

(27 Jan 2023)
Iron HandsAmoongussArcanineGothitelleFlutter ManePalafin
 
USARyan Schambers
(Ryan)
DuranzTV Tour #7
Winner

(26 Jan 2023)
Sandy ShocksMausholdTalonflameIndeedee FemaleFlutter ManeTyranitar
 
USAKosta Kalamaris
(Kosta)
Wooper Wednesdays #3
Winner

(25 Jan 2023)
Sandy ShocksMeowscaradaVolcaronaGarganaclMimikyuBaxcalibur
 
USAWill Scully (Will)
& Justin Knox (45mice)
NinoPokeBros FF#63
Winner

(21 Jan 2023)
Iron HandsGrimmsnarlArcanineGastrodon EastSylveonCorviknight
USABrandon Davis
(Brandon)
Pico Rivera Local #4
Winner

(15 Jan 2023)
Iron ValiantAmoongussSableyeGholdengoPelipperDrednaw
 
USAChris Danzo
(Lunar)
NinoPokeBros FF#62
Winner

(13 Jan 2023)
Iron HandsAmoongussArcanineIron BundleGholdengoGarganacl
 
GBRClementine
(krangune)
Hatterene Series SV #1
Top 8

(29 Jan 2023)
Great TuskRotom MowArcanineKingambitPelipperFloatzel
 
CHNZhou XinJie
(Setsuku)
Hatterene Series SV #1
Top 16

(29 Jan 2023)
Iron HandsBrute BonnetCoalossalTauros Paldea AquaDragapultHydreigon
 
BELPros Leerman
(Araluwen)
Hatterene Series SV #1
Top 16

(29 Jan 2023)
Great TuskArbolivaTorkoalIndeedee FemaleHattereneOranguru
 
NDLBoris Hamm
(RakeyVGC)
Helping Hands Tour #3
Top 4

(28 Jan 2023)
Great TuskBrute BonnetTorkoalArmarougeFlutter ManeIndeedee Female
 
ECUYamid Rodriguez
(RhaegoVGC)
NinoPokeBros FF#64
Top 8

(27 Jan 2023)
Sandy ShocksIron BundleTauros Paldea BlazeKingambitSylveonRoaring Moon
 
USAMatthew Gonzalez
(Melody)
DuranzTV Tour #4
Runner Up

(14 Jan 2023)
Iron ValiantAmoongussCeruledgeKingambitRotom WashGarchomp
 
USAAlex Underhill
(Lexicon)
NinoPokeBros FF#62
Top 4

(13 Jan 2023)
TatsugiriDondozoIron MothKingambitGholdengoFlutter Mane
 
USAArKane
(ArKane)
NinoPokeBros FF#62
Top 8

(13 Jan 2023)
Iron HandsPincurchinSpiritombFarigirafPelipperScizor
 
JPNRyota Otsubo
(ナミ)
Featured team!
(28 Jan 2023)
Sandy ShocksBrute BonnetTauros Paldea BlazeMurkrowFlutter ManeScizor
JPNLiberty Note
(L_NOTE)
Featured team!
(28 Jan 2023)
AbomasnowBrute BonnetIron MothIron BundleFlutter ManeDragonite
 
JPNLiberty Note
(L_NOTE)
Featured team!
(28 Jan 2023)
Iron HandsBrute BonnetTorkoalScream TailSylveonAnnihilape
 
JPNLiberty Note
(L_NOTE)
Featured team!
(28 Jan 2023)
Tatsugiri StretchyDondozoIron MothKingambitFlutter ManeDragonite
 
USAMarcos Perez
(MoxieBoosted)
Featured team!
(22 Jan 2023)
Iron ThornsAmoongussArcanineSylveonMimikyuRoaring Moon

Past formats

FormatDatesRanked BattlesTeams
Regulation Set A2–31 Jan 2023Seasons 1–2
Regulation Set B1 Feb–31 Mar 2023Seasons 3–4
Regulation Set C1 Apr–30 Jun 2023Seasons 5–7
Regulation Set D1 Jul–30 Sep 2023Seasons 8–10
Victory Road